• AGRO CS a.s.

"O zlém motýle z Asie"

V padesátých letech minulého století se u nás objevila mandelinka bramborová. Díky tehdejší vládní agitaci dostala přezdívku imperialistický brouk a inspirovala Ondřeje Sekoru k napsání knihy "O zlém brouku Bramborouku". Podobně by se dnes mohl jmenovat titul o postrachu okrasných keříků z východu.


Buxusy patří k oblíbeným okrasným dřevinám našich zahrádek ať už jako živé ploty nebo samostatně stojící keře díky snadné tvarovatelnosti. Bohužel se v posledních letech v Česku šíři likvidátor těchto rostlin. Je jím zavíječ zimostrázový. Jak ho poznáte a jde proti němu nějak bojovat?Co víme o zavíječi zimostrázovém?


Zavíječ zimostrázový (cydalima perspectalis) je drobný motýl z čeledi travaříkovití původem z východní Asie. Do Evropy byl kolem roku 2007 zavlečen nejspíš s převozem samotných rostlin. Od té doby se šíří vegetativně a klimatické vyhlídky nahrávají dalšímu šíření tohoto nenápadného motýla (dospělec má rozpětí křídel do 4 cm). Ve stádiu housenky, která má délku okolo 5 cm, okusuje listy i kůru buxusu. Vzhledem k tomu, že každý rok zakládá až čtyři generace potomků, může jeho přítomnost vést až k likvidaci rostliny. Vajíčka jsou drobná a nakladená uvnitř rostliny, takže likvidační proces probíhá aniž byste si ho zpočátku všimli.Jak poznáme napadený zimostráz?


Velmi obtížně. Tím, že housenky likvidují keře zimostrázu zevnitř, tak si jich v počáteční fázi ani nevšimneme. A v době, kdy se housenky objeví na okraji keře, je už vnitřek buxusu totálně zlikvidován. A tak někdy bývá příliš pozdě na jakoukoliv záchranu rostliny. Prevence je nejdůležitější!


Nejlepší je pravidelná kontrola keříků uvnitř rozhrnutím větviček. Přítomnost zavíječe zimostrázového prozradí samotné housenky, poškozené listy, pavučinky (zápředky) a také množství trusu - drobné zelené granule. Zamoření zavíječem v počátečních fázích napadení se velmi špatně detekuje. Vajíčka a ranná stádia larev jsou bez důkladné prohlídky těžko zjistitelné, proto si takto zamořené buxusy můžete přinést už z obchodu.Jak se zavíječe zimostrázového zbavit?


Biologická likvidace zatím nefunguje


Ptáci se tímto hmyzem moc neživí (pravděpodobně kvůli vysokým úrovním toxických alkaloidů, které produkují larvy). Jiní přirození nepřátelé zatím fungují jen v laboratorních podmínkách, ale v praxi zatím bohužel žádných uspokojivých výsledků dosaženo nebylo. I ve své domovině má larva málo přirozených nepřátel.


Fyzická likvidace zavíječe zimostrázového je náročná


U malých stromků může být ruční odstranění larev účinné. Ale pouze v případě, že se opakuje obden. Osvědčilo se snad i ošetření keře silným proudem vody tlakovým postřikovačem. Pod napadený keř rozložte igelitovou plachtu, na kterou vodou vyplavené housenky odchytejte a následně zlikvidujte (pozor, jsou abnormálně rychlé!).


Chemický postřik se zdá nejúčinnější


Jediný efektivní způsob, jak čelit této invazi a jak ochránit rostliny, je s pomocí speciálního insekticidu jehož účinná látka prokazatelně funguje i na tohoto odolného a extrémně žravého škůdce. Jedním z nich je například AGRO Karate se zeon technologií (viz. obrázek).105 zobrazení0 komentář

© 2019, AGRO CS a.s.

logo.png
LOGO_Vitality_Komplex.png
Natura_white.png
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
  • Bílý Google Místa Ikona