top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Aprílová okrasná zahrada

Počasí v dubnu bývá sice aprílové, ale je to období, na které se těší všichni zahrádkáři a pěstitelé. Je zapotřebí provést generální úklid zahrady. Zde je pár tipů, jak si v dubnu na zahradě počínat.

Rozhodně využijete zahradní nářadí jako jsou nůžky. Odstraňte z okrasných keřů a stromů všechny poškozené a suché větve. Větve stříháme až do zdravé tkáně. Také je na čase vysadit okrasné keře bez kořenového balu. Po narašení vysazujte a přesazujte borovice. Vysazujeme i ostatní okrasné dřeviny (včetně stálezelených, např. rododendrony). Hlavně nezapomínáme na dřeviny, které se na podzim špatně ujímají (břízy, magnolie, ibišky). Řízkujeme okrasné keře. Nezapomínejte, že vypěstování sazenic trvá 2-3 roky. Postarejte se i o růže. Odstraníme chvojí a listí, prohrneme hlínu a sestřiháme větve. U růží k řezu na 2-3 očka, ale u keřových mělčeji. Pečujeme růže tím, že přidáme vhodné hnojivo, např. organo-minerální ve formě peletek nebo pro zálivku.


Neměli byste zapomenout na trávníky, které musíme prokypřit, odstranit mech a stařinu. Trávník pohnojte vhodným hnojivem. Sekáme, pokud má trávník více jak 10 cm, tím podpoříme houstnutí. Zakládáme nový trávník a vylepšujeme starý. Staré trávníky protrháváme a hnojíme. Kde je potřeba, použijeme vhodná travní semena.

Dále vysazujeme nové rostliny, které kvetou od června. Nezapomínáme na trvalky - staré rostliny zbavíme suchých listů a odřezáme odkvetlé květy. Trsy trvalek, které kvetou později, rozdělíme a přesadíme. Doporučujeme použít na pohnojení přímo hnojivo na trvalky nebo Cererit. Je-li sucho, okopeme a zavlažíme. Aby vřesy a vřesovce vytvořily nové letorosty a udržel se pěkný nízký tvar keřů, je potřeba na počátku rašení ostříhat zaschlá květenství.


Je-li půda suchá, nezapomínejte na závlahu všech rostlin vysázených na jaře a na podzim. Cibulnaté a hlíznaté rostliny po odkvětu zbavíme květů. Aby příští roky vytvořily hyacinty, narcisy a tulipány velké cibule, pohnojíme ledkem. Tulipány je potřeba ochránit proti plísním. Pokud přeci jen máme rostliny napadené, odstraníme je vhodným fungicidem a zbylé před květem ošetříme. Vysadíme narašené hlízy mečíků a dosáhneme tím ranějšího kvetení. Nakvetlé dvouletky a prvosenky sázíme do truhlíků či na záhony. Otužilé letničky vyséváme přímo na záhony. Máte nově postavenou skalku? Nyní ji ten správný čas jí osázet rostlinami. Pokud již máte starší skalku, nahraďte uhynulé rostliny novými. Omezte příliš rozrostlé trsy. Pokud máte okrasné jezírko, je potřeba ho vyčistit, napustit vodou a osázet rostlinami. Příroda se již probudila ze zimního spánku, a proto si užívejte jaro na Vaší zahradě plnými doušky.


48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page