top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Léto v pokoji

V létě nezapomínáme ani na naše rostliny v interiéru. Každá pokojová rostlina vyžaduje zvláštní individuální péči. Podle typu rostlin je zaléváme, hnojíme, přesazujeme, chráníme proti škůdcům. Nároky pokojových květin se mohou měnit během celého roku. Jak to tedy s nimi vypadá v létě?

Zálivka a živiny jsou základ


V tomto období nesmíme zapomenout na dostatečnou zálivku. V teplých letních měsících se dostává rostlinám většího tepla, proto jim dodáváme co nejvíce vláhy. V žádném případě jim nesmí vyschnout substrát. Nedostatek vláhy se projeví žloutnutím a opadává­ním spodních listů. Pro některé druhy rostlin je vhodné pravidelné mlžení.


V době růstu na jaře a v létě rostliny pravidelně přihnojujte asi jednou za dva týdny vhodným tekutým hnojivem nebo jednou za čtvrt až půl roku dlouhodobě působícím hnojivem.


Kontrolujeme, zda nebyly rostliny napadeny škůdci. Dejte pozor na lepkavé povlaky na listech a na světlé nebo jinak nestandartně zbarvené listy. Postižené rostliny nastříkejte vhodnými speciálními přípravky proti daným škůdcům. V některých případech pomůže napadené části odříznout. Rostliny pak také začnou více růst.Budiž světlo (a teplo)


Trocha pohybu rostlinám neuškodí. I při dobrém osvětlení projevují rostliny na okenním parapetu sklon k jednostrannému růstu. Nádoby s pokojovými rostlinami občas otáčejte, abyste zabránili tomu, že rostliny porostou jen na jednu stranu. Podrží si pak svůj normální tvar. Otáčejte však pozvolna, stačí posun jen o pět až deset stupňů. Při radikálnějších změnách by mohlo dojít k opadávání listů a květů u některých druhů rostlin.


Některých druhům pokojových rostlin udělá dobře letnění na čerstvém vzduchu. Je potřeba však dodržovat určité zásady, abychom květinám neuškodili. Nejdříve smyjeme osprchováním z listů prach. Vhodné místo pro letnění je na balkoně, na terase nebo přímo v zahradě. Vyvarujeme se přímému slunci. Využíváme mírného stínu, například pod stromem či pergolou. Zejména rostliny okrasné listem jsou velmi citlivé na popálení slunečními paprsky.


A co dále lze dělat?


Nyní jen i ten správný čas pro sklizeň různých druhů bylin. Ty lze usušit nebo zamrazit. Pro svoji jednoduchost je stále oblíbenější konzervace bylinek mražením. Koření si mnohem lépe zachovává své aroma a barvu. Správně zpracované bylinky nám vydrží ve velmi dobrém stavu v mrazáku po dlouhou dobu. Při vaření nám ušetří práci a jsou v kterémkoliv ročním období po ruce.

  • Léto je vhodným obdobím pro množení rostlin řízky.

  • Snažíme se rostliny zaštipovat a zkracovat a tím docílíme  košatění.

  • Pravidelně otvírejte okno a větrejte. Vaše pokojové rostliny potřebují přísun čerstvého vzduchu.

  • Vzpomeňte si na kořínky. Zeminu v květináči občas zkypřete.

Nezapomínejte, že rostliny, které nejsou ošetřovány s láskou a jejichž potřeby jsou zanedbávány, brzy zakrní a bývají častěji napadány chorobami a škůdci. Věnujme jim tedy dostatečnou péčí a rostliny nás odmění zdravým růstem a svoji krásou ozdobí náš interiér. :)

78 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page