top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Červen na zahradě

Červen - pro zahradníky měsíc plný úrody a záplavy květů. Sklízíme první jahody, některé druhy zeleniny, ale zároveň je to ideální doba k výsevu dalších plodin, které budeme sklízet na podzim. Začíná kvést velké množství okrasných dřevin a trvalek, ale také letničky.

Okrasná zahrada


Červen je měsícem, kdy zahradu zaplaví barevné koberce květů trvalek a letniček - typickými rostlinami jsou rododendrony, růže, kosatce, pivoňky či petúnie a také bílý jasmín. A samozřejmě se můžete potkat i s máky, hrachory, kopretinami, begoniemi a dalšími ozdobami. Pravidelně zaléváme a odstraňujeme odkvetlá květenství. Lze vysazovat nové výhony popínavých růží, vzrostlé jiřiny a vyšší trvalky. Nezapomínáme přihnojit růže, aby dobře nasadily na další kvetení.


Okrasným keřům pravidelně upravujeme tvar, častěji prostříháme čerstvě vysazené opadavé živé ploty, abychom podpořili zahuštění koruny. Můžete se pustit do množení listnatých okrasných dřevin pomocí vrcholových řízků - polodřevnaté konce letošních výhonů ustřihněte cca na 10 cm, namočte do růstového stimulátoru a následně píchněte na zastíněné a teplé místo do půdy smíchané s pískem. Kontrolujeme keře a okrasné rostliny na přítomnost škůdců a preventivně je chráníme přírodními přípravky (TIP: o botanických pesticidech se dozvíte v našem článku Přírodně proti škůdcům aneb prevence je základ!)


Věnujeme se pravidelnému sekání a kropení trávníku. Na začátku měsíce travnatý pažit přihnojte a zlikvidujte dvouděložné plevely. Kdo má raději zahradu typu louka, pak začne v polovině měsíce s první senosečí.


Ovocná zahrada

Červen se především nese ve znamení sklizně jahod. S jahodníky nehýbáme a ani je nehnojíme, pod rostliny můžeme umístit piliny nebo slámu, abychom zamezili kontaktu s vlhkou půdou a předešli tak plísňovým chorobám. Pokud se již plíseň vyskytuje, odstraňujeme napadené plody a ošetřujeme jahodníky přípravkem proti plísni šedé.

V červnu dozrává první ovoce. Bylo-li jaro dostatečně teplé, rozhodně můžete již v červnu sklízet třešně, maliny nebo rybízy. Jejich plody chráníme sítí před ptactvem. Pokud ze stromů opadávají nedozrálé plody, posbírejte je - bývají následně při svém rozkladu zdrojem škůdců a chorob. Je vhodné i ručně probrat plody a nekvalitní odstranit hned, bude tak lepší úroda těch zdravých. Upravujeme tvar koruny a zahuštění nových letorostů. Bujně rostoucí stromy sestříhejte a zpomalte tak jejich růst. Pokud jste množili, zkontrolujte štěpy a rouby a povolte úvazek, zejména u mladých roubovaných stromů, protože ty přirůstají nejrychleji. Rybíz a angrešt množte patnáct centimetrů dlouhými zelenými řízky, které ponořte do růstového stimulátoru a následně zapíchněte do půdy na světlé místo. Nezapomeňte přihnojit stromy s bohatou násadou plodů a okopat je, aby pod nimi nerostl plevel. Vinnou révu rovněž přihnojte a neplodné letorosty vylamujte. Kontrolujte ovocné dřeviny na přítomnost plísňových chorob nebo škůdců - pokud k napadení došlo, proveďte ochranný postřik proti škůdcům a chorobám (např. proti moniliové spále nebo proti strupovitosti a padlí jádrovin).


Zeleninová zahrada


Jelikož je červen už letní měsíc a nehrozí tak žádné mrazíky, můžeme teplomilné druhy zeleniny, jako jsou okurky, lilky nebo melouny, vysazovat ven do záhonů. Zároveň je nejvyšší čas na vysazení sazenic rajčat a paprik ven. Pokud je již máme vysazené, odstraňujeme u tyčkových rajčat vedlejší výhony, aby rostliny zesílila a vyvarovali se houbovým chorobám.


Radujeme se však už z první větší úrody - sklízíme kedlubny, mrkev, hrášek, rané brambory a ve sklenících klidně i papriky! Pravidelně přihnojujeme plodovou zeleninu a pozdní košťáloviny. Veškerou zálivku provádějte ke kořenům, zamezíte tak případným houbovým chorobám.


Tento rok už od května napadají nejen okrasné rostliny, ale i zeleninu mšice a molice, na bramborách se vyskytují první mandelinky. Bojujte proti nim botanickými pesticidy v případě počátečního výskytu, pokud už je rostlina plně napadena, pomůže jen chemický insekticid. :( Nabídku účinných ochranných prostředků naleznete zde. Abyste se radovali z bohaté úrody, je potřeba zasáhnout včas!


164 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page