top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Vyvýšené záhony

Revoluce v pěstování nebo trend pro moderního zahradníka? Jaké jsou výhody pěstování ve vyvýšeném záhonu a jak ho vytvořit?Proč je tak oblíbený?


Vyvýšený záhon můžete postavit téměř kamkoli na zahradě v rozměru jaký vám vyhovuje a z materiálu, který je vám blízký. Pěstování v něm je méně bolestivé (co si budeme povídat, klečet v záhonu není zrovna pohodlné). Úrodnost půdy můžete přímo ovlivnit náplní záhonu narozdíl od zeminy, která je součástí vaší zahrady od nepaměti. Vyvýšený záhon umožňuje rychlejší nastartování rostliny na jaře a dřívější sklizeň, protože je odolný vůči přízemním mrazíkům a půda uvnitř se rychleji prohřívá. Ohraničený prostor se snáze udržuje a dá se na něj lépe upevnit kontrukce pro krycí textilii jako ochranu před silnými dešti, krupobitím či hladovým ptactvem. Vyvýšený záhon jse svou kontrukcí přirozenou bariérou pro slimáky a hraboše.Jak ho postavit?


Nejsnazší, finančně náročnější variantou, avšak s dlouhou životností, je dřevěná konstrukce připravená jako stavebnice k sestavení (WoodBlocx). Zvládne to každý. Zdatnější kutil si poradí a podobný záhon si postaví sám :).Záhon můžete vytvořit i z jiných materiálů - proutí, cihel, kamenů, svahovek,...


Podklad by měl být očištěn od plevelů a zarovnán. Na dno můžete, ale nemusíte dát pletivo proti hryzcům (rádi se prohrabávají odspodu a likvidují úrodu pod zemí, aniž byste si toho všimli). Potom ještě netkanou mulčovací textilii proti prorůstání plevelů. Ta může být větší než samotný záhon - okolo záhonu se totiž špatně udržuje trávník, proto se zamyslete spíš nad kamínky nebo mulčovací kůrou ve vzdálenosti alepsoň 50 cm od záhonu.


TIP: Proti zahnívání prken použijte po vnitřním obvodu nopkovou alias pupíkatou fólii (pupíky směrem ven).Čím ho naplnit?


1. vrstva slouží jako drenáž čili můžete použít štěpku, kůru, klacky, seno nebo přímo hotový výrobek NATURA Drenážní vrstva. Množství by mělo vydat na jednu třetinu. Funkcí drenážní vrstvy je regulace vlhkosti a zábrana zahnívání kořenů.


2. vrstva by měla obsahovat dostatek živin a organické hmoty a tvoří další třetinu objemu. Proto je nejvhodnější kompost. Přirozeným rozkladem vytváří teplo a tak urychluje nárůst kořenového systému.


3. vrstva, která tvoří sadbové médium by měla být z kvalitního vyhnojeného rašelinového substrátu. Před samotnou výsadbou můžete přimíchat perlit pro odlehčení a provzdušnění. Substrátu je třeba počítat zhruba o


Všechny  výrobky konceptu NATURA pro vyvýšené záhony jsou bezplevelné. Celý koncept si můžete prohlédnout na webu www.vyvysene-zahony.cz.Co v něm pěstovat?


Cokoli. Zeleninu, jahody, bylinky i květiny. Jen je třeba se včas rozhodnout, vybrat vhodné druhy a podle toho naplánovat rozmístění. Proč?


1. Ne všechny rostliny se vedle sebe snesou a budou prospívat.

2. Některé je třeba vysévat přímo do záhonu a poté vyjednotit, jiné je lepší předpěstovat a do záhonu sadit jako vzrostlé sazenice.

3. Různé odrůdy mají odlišnou vegetační dobu. Tak aby vám první nedozrály ty uprostřed, ke kterým se budete hůř dostávat.

4. Stejně tak jsou plodiny vyššího a nižšího vzrůstu, proto je logické dát vzrostlejší doprostřed a nižší ke kraji.

5. Některé bylinky vytvářejí vedle konkrétních rostlin přirozenou ochranu proti škůdcům. Ale to už je na další kapitolu.


Tak s chutí do nového pěstování! :)

830 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page