top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Vánoční stromek v květináči

Když se řekne stromek v květináči, není tomu tak dávno, kdy si každý z nás představil malý, maximálně půlmetrový smrček v květináči, jen tak na stůl. V posledních letech však čím dál větší oblibě čelí právě stromy k květináčích, které dosahují klidně až 2 metrů! Je u nich opravdu zaručeno, že nám vydrží spoustu let nebo je tu riziko uhynutí po jedněch Vánocích?

Chápeme, že kupovat každý rok nový živý stromek, je poněkud finančně náročné, pokud chceme, aby k něčemu vypadal. A umělý stromek pro vás zrovna nepřipadá v úvahu. Pěkným a šetrným kompromisem se může zdát živý stromek v květináči, který bude po většinu roku žít venku.


V zahradnictvích či hobbymarketech už běžně seženete velký výběr stromků v květináči, od jedlí po smrčky. Než si však ten pravý vyberete, měli byste znát pár předpokladů pro ten správný výběr. V první řadě vybírejte pomalu rostoucí jehličnan, proto borovice pro strom v květináči není úplně nejvhodnější. Zajímejte se o předchozí podmínky uskladnění, než ho dovezli do obchodu, a určitě nekupujte stromek z vnitřních prostor obchodu. Stromek by měl být pěstován pomalu a uložen v chladných prostorách. Dále zkontrolujte stav kořenů. Dbejte na to, aby měl stromek hustý kořenový systém. Tím se docílí pouze tak, že se stromek pěstuje odjakživa v květináči a není přesazený ze země (kořeny jsou značně osekány při vyjmutí ze země).


Strom neumísťujte ihned po koupi do vytopeného interiéru. Alespoň týden předem ho dejte do chladné, světlé chodby, aby si pomalu zvykal na vyšší teploty. Určitě ho však nenechávejte ve vytápěné místnosti třeba celý měsíc i více, jak je v mnoha domácnostech zvyklostí, jinak nepřežije (max. 2 týdny). Pravidelně ho zalévejte nebo roste. Až ho budete chtít opět vrátit ven, postupujte stejně jako před Vánoci, opět ho nechte navyknout na nižší teploty v chladné místnosti. Venku vybírejte spíše polostinné až stinné místo, květináče můžete nechat volně stát nebo ho zapustit do země. Každé jaro ho přesaďte a dopřejte mu i hnojivo na jehličnany (např. Kristalon Okrasné dřeviny nebo Hořkou sůl proti žloutnutí a opadávání jehličí).

A pokud se bojíte, že stromku nezvládnete dát patřičnou péči, popřípadě ho nemáte kde po zbytek roku mít, vyzkoušejte půjčovnu vánočních stromků v květináči! Některé stromky prý opravdu skončí opět v přírodě. :)

119 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

תגובות


bottom of page