top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Správný čas zahájit novou sezónu!

Ač se může zdát, že leden je určen ještě k "zimnímu spánku" zahrady a vše s ní spjatého, můžeme se začít připravovat na novou sezónu z pohodlí teplého domova již v lednu. Od začátku roku můžeme začít vysévat semínka vybraných druhů rostlin. I zde platí, čím dříve vysejete, tím dříve budete moci sklízet.


Od bylinek po zeleninu


Není nad to mít čerstvé bylinky i v zimě! Jako ideální pro brzkou sklizeň se hodí řeřicha, polníček nebo bazalka. Můžete začít s předpěstováním raných odrůd vybraných druhů zeleniny, a to například salátů - hodí se například odrůda Neferin či Smaragd S - a paprik - zkuste odrůdy Elinor F1 nebo Fionela.


Zkusili jste už v kuchyni zužitkovat klíčky? Je to skvělý zdroj vitamínů, minerálů a zaručeně vám dobije energii! Mezi nejznámější se řadí mungo, fazolky adzuki, pískavice řecké seno, vojtěška, pohanka, proso atd. Obdobou klíčků je tzv. mikrozelenina, tedy zelené výhonky zeleniny po delším nakličování. Vyzkoušejte třeba klíčky ředkvičky, rukoly, brokolice či zelí.


Základem je správný substrát


Klíčení je poměrně choulostivý proces. Za nepříznivých podmínek rostliny nevzejdou a raději čekají na lepší časy. Abychom při předpěstovaní dosáhli co nejlepších výsledků, je nutné zvolit kvalitní výsevný substrát se supresivním účinkem. Semena vysejte rovnoměrně do truhlíků (postačí například i kelímek od jogurtu), do hloubky max. 1 cm a zakryjte je tenkou vrstvou substrátu. Udržujte substrát vlhký, úplné vyschnutí by mohlo ohrozit klíčky. Umístěte nádoby nejlépe na parapet kvůli dostatečnému přísunu světla a při pokojové teplotě kolem 20 °C. Někomu může posloužit i zimní zahrada či vyhřívaný skleník.


Zabraňte padání klíčků


A s jakým pomocníkem dosáhnete brzké, chutné a zdravé úrody? AGRO Výsevný substrát se supresivním účinkem zajistí, aby během klíčení nedocházelo k odumírání klíčících rostlin. Hlavní složkou výsevného substrátu je jemná rašelina, s malým podílem písku a obohacena nízkým podílem kompostu, který dodá substrátu potřebné mikroorganismy, ale zároveň není ohrožující pro klíčivost ani zakořenění, neboť nedojde k přehnojení ani dodání nadbytečných živin ve fázi klíčení.


211 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page