top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Ozimý česnek - zaručená velká úroda?

Listopad a počátek prosince je tím správným obdobím k výsadbě ozimého česneku. Podzimní výsadba má zaručit větší výnosy, ta jarní zase delší skladovatelnost. Lze na to spoléhat?

Ozimý česnek sázíme ve chvíli, kdy půda dostatečně vychladne, předejde se tak houbovým chorobám, které by ohrozily růst česneku. Proto se doporučuje výsadba v průběhu listopadu, resp. až počátkem prosince.


Sázíme zdravé, nepoškozené, dostatečně velké stroužky, které vyjmeme z hlávky těsně před mořením a sázením. Sazenice moříme z důvodu prevence proti napadení háďátkem zhoubným, a to v 5% roztoku sulky (max. 12 hodin). Nejlepší je vysazovat stroužky do záhonu, kde se pěstovala již jiná zelenina, ne však cibuloviny či brambory. Na záhony, kde jsme měli česnek nebo cibuli, opět sázíme ty samé plodiny až po dvou až třech letech.

Před výsadbou záhon připravte tak, že ho zbavíte plevele a zryjete. Neuškodí, pokud do něj zapracujete kravský hnůj. Vkládejte stroužky do země špičkou nahoru, aby mohly rovnoměrně růst, a dostatečně hluboko, ve vzdálenosti nejlépe 20-30 cm od sebe. Tím prozatím péče před zimou končí. Česnek začne rašit na počátku jara, v tu chvíli opět záhon zbavujeme plevele a můžeme jej přihnojit (např. Kristalonem Start nebo AGRO OM hnojivem pro cibuli a česnek).


Zralý česnek poznáme tak, že mu začínají sesychat a hnědnou listy a má zataženou hlávku. Sbíráme jej v průběhu června, popřípadě na přelomu června a července. Ze země je vyjmeme buď šetrně pomocí rycích vidlí nebo ručně (opatrně, abyste listy od sazenic neodtrhli a nezůstaly tak ještě v zemi). Česnek očistíme, zavěsíme a necháme dostatečně proschnout na tmavém a suchém místě.

77 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page