top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Jak se vyznat v hnojivech?

Jeden zahradník je celý život zvyklý na konkrétní hnojivo a nedá na něj dopustit. Druhý zahradník rád zkouší nové cesty, jak vypěstovat co největší, nejchutnější nebo nejkrásnější rostlinu. Co je správně a k jakému typu hnojiva se přikláníte vy?

Původ živin


Organická hnojiva jsou ohleduplná k životnímu prostředí a vhodná pro ekologické pěstování. Klasickým organickým hnojivem je hnůj, kompost, slepičák nebo rohovina. Nevýhodou je silný typický odér. Vhodnou alternativou je hnůj sušený (tudíž koncentrovaný) a peletovaný. Typické aroma si tento typ hnojiva ponechal, avšak s daleko větší vydatností a snadnější aplikací (rozhozem z ruky bez použití svalů a vidlí). Pod značkou AGRO a NATURA najdete peletovaný kravský, koňský a slepičí hnůj. Přírodní řada NATURA nabízí organická hnojiva v kapalné i peletované formě, a to pro celou zahradu i jednotlivé druhy ovoce a zeleniny.

Minerální hnojiva mohou být ve formě granulek, kuliček či krystalků. Podle typu živin se dále dělí na kombinovaná, která jsou založená na správném poměru tří základních prvků významných pro správný vývoj rostlin (dusík, fosfor a draslík), případně obsahují další prvky jako hořčík, síru, železo, aj. V opačném případě je hnojivo založené na bázi jednoho prvku, který řeší konkrétní problém (vápnitý dolomit snižuje kyselost půdy, dusíkaté vápno dezinfikuje půdu a ničí zárodky chorob, superfosfát posiluje kořenový systém, apod.).

Organo-minerální hnojiva mají hned několik výhod. Účinky minerální složky jsou viditelné brzy po aplikaci a naopak organická složka (rohovina, guáno či Terralut) uvolňuje živiny postupně až několik měsíců. V sortimentu naleznete hnojiva v kapalné i pevné podobě.


Zálivkou nebo zapravením?


Podle formy dělíme hnojiva na kapalná a pevná. Dále záleží na způsobu aplikace. Například nejoblíbenější hnojivo na českém trhu KRISTALON je sice krystalické, ale rozpouští se ve vodě a aplikuje se zálivkou stejně jako hnojiva kapalná (případně postřikem na list). Granulovaná hnojiva se aplikují rozhozem z ruky nebo pomocí posypového vozíku (typicky u trávníkových hnojiv) či zapravením do půdy například kolem keřů a stromů.


“Dejte si pozor na dávkování a vydatnost hnojiva!”

Při koupi nového hnojiva si nejprve pečlivě prostudujte dávkování a vydatnost uvedené na zadní straně nebo v příbalovém letáku. Někdy vás může oklamat vysoká vydatnost na přední etiketě. Posléze však můžete zjistit, že při nižší koncentraci živin a tudíž vyššímu dávkování či častější aplikaci vám hnojivo vydrží na polovinu sezóny oproti o 5 % dražšímu konkurenčnímu výrobku, který vám vystačí na celý rok.


Kompletní nabídku hnojiv společnosti AGRO CS naleznete na e-shopu www.megazahrada.cz, kde vám s jejich nákupem rádi poradí.

477 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page