Máte chuť experimentovat s bylinkami? Zkuste je tentokrát využít jinak než při vaření k dochucení pokrmů. Výroba domácí bylinkové masti nebo oleje je jednodušší než se zdá. Použít můžete jak čerstvé, tak sušené květy měsíčku, heřmánku, levandule, třezalky či nať rozmarýnu, tymiánu a dalších.
Z bylin nemusíte pouze vařit čaj nebo připravovat obklady. Jejich léčivou sílu využijete i v podobě mazání. Domácí výroba je jednoduchá, finančně nenáročná a výsledek stojí za to! Pokud nemáte bylinky z vlastní zahrádky, obraťte se na lékárnu nebo obchod se zdravou výživou, kde jistě seženete bylinky v podobě sypaného jednodruhového čaje.
Bylinný olej
K němu potřebujete olej - nejlépe lisovaný za studena. Nejméně aromatický a tudíž nejuniverzálnější je olej slunečnicový. Ve srovnání s jinými oleji je zároveň cenově nejpřijatelnější (cca 300 Kč/litr). Vybrat si můžete také mandlový, sezamový, meruňkový nebo olivový, ale ty už mají samy o sobě specifické účinky a jejich cena je mnohem vyšší.
Do čisté (předchozích aromat zbavené) zavařovací sklenice vložte čerstvé či sušené byliny zhruba do 3/4 objemu nádoby, zalijte olejem cca 1 cm pod okraj (květy nesmějí plavat nad hladinou, aby nezačaly plesnivět) a zavíčkujte. Sklenici poté umístěte na okenní parapet, občas se sklenicí zatřeste a po 4-6 týdnech slijte olej přes plátýnko do připravených čistých a suchých lahviček a skladujte na tmavém místě.
Takto si můžete připravit například měsíčkový olej, který je výborný na popáleniny, modřiny, drobné ranky, kvasinky, plíseň nohou, bércové vředy a další kožní problémy. Janův olej z třezalky tečkované je zase skvělým pomocníkem při léčbě bolesti zad (hexenšusu), revmatismu a ischiasu. Se základem v olivovém oleji je vhodný i pro masáž bříška kojenců. Pro masáž unavených svalů vyzkoušejte levandulový nebo rozmarýnový olej. Levandule má zároveň blahodárné účinky na naši mysl - odpuzuje deprese, úzkosti a navozuje klidný spánek. U rozmarýnu je třeba si zvyknout na výraznou spíše pánskou "kafrovou" vůni.
Bylinné mazání
Nevyhovuje-li vám tekutá forma léku, pak zvolte výrobu masti. Jako základ použijte lékařskou vazelínu, lanolín, bambucké máslo, kakaové máslo nebo kokosový olej - ten však při zhruba 20 stupních taje, takže není zcela vhodný do plastových kalíšků do kabelky :). Někdo používá vepřové sádlo, ale to má specifické aroma a hrozí u něho po čase žluknutí.
Ve vodní lázni vybraný tuk rozehřejete, ale ne do varu! Přidáte byliny a odstavíte. Necháte přes noc pod plátýnkem vychladnout a druhý den opět rozpustíte. Poté ještě horké přecedíte přes plátýnko rovnou do mističek.
Pro intenzivnější vůni můžete do základu masti přidat esenciální olej, či zkombinovat různé druhy podle léčivých účinků. Pokud si chcete pojistit tuhou konzistenci masti, přidejte k tuku lžíci včelího vosku.
Levandulovou mastí potírejte spánky při bolestech hlavy a masírujte krční páteř při přepracování a stresu. Měsíčková mast má podobně jako olej protizánětlivé a regenerační účinky na různé kožní problémy. Heřmánková mast pomáhá proti nadýmání, bolestem břicha, při hemeroidech a opruzeninách. Při nachlazení, zánětech mandlí a kašli, potírejte krk tymiánovou mastí - přidáte-li do základu slézový květ, bude mast účinkovat jak na suchý, tak na vlhký kašel.
TIP: Hotovým, vlastnoručně vyrobeným dárkem pak můžete potěšit své blízké.
Comments