top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Bojujeme proti suchu na zahradě

Ještě ani není léto a zahradu už sužuje sucho. Deštivých dnů je čím dál méně a nám nezbývá nic jiného než dělat vše pro to, abychom zadrželi na zahradě každou kapku vody a vyhnuli se zaschnutí rostlin. Jak tedy efektivně bojovat proti suchu?

Je stále jaro a už nyní začíná půdu sužovat sucho. S ohledem na minulá léta můžeme tvrdit, že letošní léto bude na déšť opět chudé a budeme se muset zařídit tak, abychom zadrželi na zahradě co nejvíce vody po dešti a zabránili uhynutí rostlin.


Vysazujte chytře


Pokud zakládáte novou zahradu nebo jen upravujete současnou, myslete při tom na správnou členitost terénu a vhodný výběr rostlin, s ohledem na nedeštivé dny. Za velkou výhodu lze považovat svahy a stromy. Obojí totiž zajistí stín a nedojde tak k přehřátí půdy a rychlému vyschnutí.


Vysazujte suchomilné rostliny (levandule, traviny, juky a tradiční skalničky) a zakládejte skalky. Hodí se na místa, kde celý den svítí slunce a rostliny tak snesou krátkodobé sucho. Určitě se v tomto období nevyplácí zakládat nový trávník, který z počátku potřebuje velké množství vody. Doporučujeme použít při výsadbě veškerých rostlin Hydrogel, který zvyšuje zadržování využitelné vody v půdě nebo substrátu a tím snižuje frekvenci zavlažování. Po obalení kořenů částicemi Hydrogelu jsou kořeny dostatečně zásobeny vodou.


Velkou zásluhu zajistí i mulčovací kůra. Mulčování totiž zajistí, že se voda z půdy vypaří pomaleji a není tedy nutné tak často zalévat. Navíc kůra chrání kořeny rostlin před přehřátím. (TIP: Ochraňte rostliny a zpestřete vaše záhony FLORIA Decorative ColorMulch nebo AGRO Mulčovací kůrou!)


Schraňujte vodu


V této době se určitě vyplatí zadržovat veškerou dešťovou vodu, ale i tu, která jde běžně do odpadu. Saponáty z vody na mytí nádobí rostlinám tolik nevadí, vyvarujte se však vodě, která obsahuje zbytky sprchového gelu, taktéž se nehodí voda s příměsí aviváže.

Obyčejné mýdlo rostliny snesou. Zkuste však sáhnout po ekologických výrobcích, které jsou šetrné nejen k vaší pokožce, ale i následně k rostlinám.


Když už se s deštěm poštěstí, snažte se ho zadržet všemožným způsobem. Umístěte pod okapy nádrže, sudy, vany, prostě cokoli, co na delší dobu zadrží dešťovou vodu. Můžete být i kreativní a nádobu použít jako dekorativní prvek na zahradě, pokud ji nechcete hyzdit plastovými nádobami. Co takhle udržovaný starý sud po vínu nebo "vydlabaný" pařez s uvnitř umístěnou nádobou? Také nádrže v imitaci dřeva či kamene již běžně seženete na trhu.


Myslete na "návštěvníky" vaší zahrady


Nejen rostliny potřebují ke svému životu vodu. Naše zahrádky navštěvují různí živočichové a proto bychom měli myslet i na ně. A nepotřebujete k tomu mohutné kamenné pítko jako ze zámeckých zahrad. Na zahrady v rustikálním stylu skvěle poslouží různé mosazné či keramické nádoby, jako jsou hrnce, hrnky nebo třeba jen naběračky. Nebo zkuste na pařez umístěte misku od květináče. Výborně poslouží i jezírka, ty se však v tomto suchém období moc nevyplácí zakládat.

A co vy, děláte vše pro to, aby byla vaše zahrada dobře zásobena vodou?

144 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page