top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Zahradnický diář, proč a jak?


Poznámky ohledně zahrady oceníte v mnoha situacích. Co všechno si zapisovat a proč? Jakou formu zvolit?


Rádi experimentujete s různými postupy, zkoušíte nové odrůdy, značky hnojiv? Pak byste si měli založit zahradnický deník. Možná si myslíte, že vám paměť ještě slouží dobře, ale věřte, rok je dlouhá doba. V záplavě událostí pak snadno zapomenete, kam jste vloni zasadili kedlubny, a že tam moc "nešly". Že jste byli s hnojivem na muškáty spokojeni, ale už nevíte, které to přesně bylo? Rajčata měla moc silnou slupku, ale která odrůda to jen mohla být?


Založit si zahradnický deník není nic složitého. Buď si vezměte nepopsaný sešit a tužku, nebo to můžete zkusit elektronicky. Záleží, jaké formě dáváte přednost :).


Od výsevu po sklizeň


Mezi první záznamy by měl patřit seznam plodin a rostlin, které chcete pěstovat. Nezapomeňte ani na okrasné stromky a ovocné keře, které máte v zahradě trvale. Potom si zapište, které rostliny si chcete vypěstovat od semínka a k těm si udělejte poznámky:

  • kdy se plodina vysévá

  • jestli přímo do záhonu nebo nejprve do pařníku/skleníku

  • zda probíhá překypírování a v jakém sponu

  • jaká je doba klíčení

  • kdy probíhá sklizeň/ kvetení

  • a jestli jde o letničku, dvouletku nebo trvalku

Potom rozmyslete, co v čem budete pěstovat. Zda využijete stávající nádoby nebo si pořídíte nové, jak rozmístíte plodiny v záhonu tak, aby se snesly a měly dostatek živin a nakonec kolik sazeniček budete potřebovat. Z toho vám vyplyne výsevní plán (co, kdy, kolik a kam). Jestli nejste úplný zahradník začátečník, poznamenejte si ke každé odrůdě, kterou jste již pěstovali a osvědčila se, jaké jsou její nároky na zálivku, stanoviště a hnojení.


Úspěchy i neúspěchy


Každá rostlina by pak měla mít takový svůj rodný list (dejme tomu 1 stránku v sešitě). Tzn. název odrůdy, barva květů/plodů, datum výsevu/výsadby, dobu klíčení, úspěšnost vyklíčení (kolik semínek vzešlo), kdy došlo k přesazení, do jakého substrátu, kdy jste začali přihnojovat, čím a jakou frekvencí, případně nějaké preventivní ošetření proti škůdcům, kdy šla rostlina do květu, kdy začala plodit. Potom už je na řadě hodnocení plodů (vůně, chuť, množství,...), případně nějaké napadení škůdcem, chorobou včetně zákroku.


Máte-li záhon s větším množstvím plodin, je dobré nakreslit si přesný plánek. Jednak v prvních týdnech poznáte, co vám tam roste a potom je dobré udělat v další sezóně "škatulata, hejbejte se" kvůli nerovnoměrnému vyčerpání živin z půdy.


Zapisujte si vše, co vás napadne. Můžete si i malovat, vlepovat usušené květy, výstřižky z časopisů s různými radami, atp.


Bilance sezóny


Pro další rok je dobré zapsat si i nějaký průběh či výkyvy počasí. Samozřejmě, že každá sezóna je jiná, proto zapisovat si každý den teplotu a vlhkost je zbytečné. Ale když vás dva roky po sobě překvapí krupobití, třetí rok již budete připraveni.


Chybami se člověk učí a ještě lépe, když se z nich poučí :).

480 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page