top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Vznešené krasavice našich zahrad

Řeč je samozřejmě o hortenziích, které patří mezi nejoblíbenější keře na zahradách městských i venkovských. Své popularity dosáhly především díky výraznému a barevnému květenství, které lze uchovávat i jako usušené do suchých vazeb. Aby dobře prospívaly i na vaší zahradě, musíte jim dopřát ty správné podmínky pro pěstování.

Hortenzie (lat. Hydrangea) jsou opadavé i stálezelené polokeře a keře, dorůstající do výšky 1-3 metrů, které se vyznačují svojí dlouhověkostí a především výrazným květenstvím, skládající se z drobných kvítků (lístků). Některé druhy mají na okraji květenství sterilní květy se zvětšenými kališními lístky. Rod Hydrangea zahrnuje přes 70 druhů hortenzií.


Stanoviště a péče


Nejlepší umístění pro hortenzie je polostín, snesou však i slunné stanoviště. Budete však muset zvýšit frekvenci zalévání, aby byla půda dostatečně vlhká a úrodná (ale pozor na přemokření!). Při zalévání se vyhněte tvrdé vodě, tu špatně snáší, lepší je dešťová (TIP: jak efektivně schraňovat dešťovou vodu, se dozvíte v našem článku Bojujeme proti suchu na zahradě).


Hortenzie sázíme do dobře propustné, spíše kyselejší půdy (nejčastěji s pH 5,5–6,0 pro bílé až červené květy, u modrých květů s pH 3,5-4,5), nesmí být však vápenitá (u půdy s pH vyšším než 6,5 dochází ke žloutnutí listů). Při výsadbě přidáváme k sazenici kravský hnůj nebo kompost s rašelinou. Pokud máte ještě mladé sazenice, na zimu je přikrývejte chvojím nebo mulčem, abyste je ochránili před mrazem.

Důležité je i pravidelné přihnojování. Hnojíme právě teď v jarním období před kvetením, následně na konci léta a v září. Hnojte hnojivy neobsahující vápník, ideálně určenými přímo pro hortenzie - např. FLORIA Krystalickým hnojivem pro hortenzie.


Druhy hortenzií


Asi neznámější a nejčastěji vysazovaným druhem je hortenzie velkolistá (na úvodní fotografii). Vyznačuje se různě barevným květenstvím, od bílé po fialovou. (Jak docílit modré barvy, se dočtete níže!)


Hortenzie latnatá (na fotografii výše) má na rozdíl od ostatních druhů květenství ve tvaru kužele, díky němuž ji snadno rozeznáte. Jejich květ dosahuje až 30 cm! Stejně jako hortenzie velkolisté snášejí polostín i slunné stanoviště za splnění dostatečné zálivky, především v létě.

Hortenzie stromečkovitá (vpravo na obrázku) je další, hojně rozšířený druh s výrazně kulovitým květenstvím. Sluníčko jí vadí ze všech hortenzií nejméně. Na jaře před rašením ji dopřejte výrazný řez.


Mezi méně rozšířené druhy patří:


  • Hortenzie kosmatá

  • Hortenzie pilovitá

  • Hortenzie dubolistá

  • Hortenzie drsná

  • Hortenzie řapíkatá

Tajemství modrého květu


U hortenzie velkolisté s růžovými květy můžete dosáhnout změny na květy modré. Buď ji vysadíte do kyselé půdy (s pH 3,5 až 4,5) nebo ji přihnojte speciálním hnojivem - např. FLORIA Krystalickým hnojivem pro modré hortenzie. Řešením může být i zalévání růžové hortenzie 1% roztokem kamence, a to jednou až dvakrát týdně, po dobu cca 6 týdnů.

A co vy, zdobí vaši zahradu tato krasavice? :)

125 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page