top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

S jarem se probouzí i jezírko

Na jaře se probouzejí i zahradní jezírka – především pak křehké a půvabné vodní rostliny. Zaslouží si stejnou péči jako jejich suchozemské kolegyně a nelze opomíjet jejich nároky, jinak nebudou ozdobou jezírek, ale spíše přítěží.

Vodní rostliny čerpají živiny ze substrátu svými kořínky. Vzhledem k trvale mokrému prostředí musí být substrát těžký, aby nevyplaval na hladinu. Výbornou volbou je jílovitý AGRO substrát pro vodní rostliny. Jde o speciální těžší typ substrátu speciálně vyvinutý pro pěstování rostlin ve vodním a bahenním prostředí. Vyznačuje se vyšším obsahem jílových částic, což významně přispívá k lepšímu zásobení vodních rostlin, jako jsou blatouch bahenní, ďáblík bahenní (kala), lekníny, šípatka vodní, zblochan vodní a další.

  • obsahuje všechny hlavní i stopové živiny ve směsi s kvalitním kompostem a pískem

  • vyšší obsah jílových částic zabraňuje vyplavování živin

  • zabraňuje tvorbě vodních řas

Substrát je třeba pravidelně doplňovat živinami, které však nesmí zatěžovat vodu. Protože květináče, v nichž na dně jezírka lekníny koření, není vhodné ani praktické často vytahovat, doporučujeme zvolit hnojivo, které je účinné, působí co nejdéle a rovnoměrně. Taková je např. AGRO Rohovina, významný zdroj organicky vázaného dusíku s dalšími důležitými prvky ve stopovém množství. Dusík se uvolňuje postupně po dobu až 6 měsíců, aniž by docházelo k přehnojení rostlin či zakalení vody.

Tyto základní rady postačí, abyste se mohli radovat z nádherných leknínů. A ty aby se staly opravdovými králi zahradních jezírek. Pěstuje se mnoho druhů a kultivarů nejen s květy odlišných barev a velikostí, ale i rozdílného růstu, což je důležité při jejich výběru. Než vyberete ten správný druh, nechejte si poradit. Zohledněte velikost vodní plochy a dbejte na pravidlo, že listy by měly pokrývat hladinu nejvýše z poloviny. Částečné zastínění hladiny je velmi žádoucí, neboť potlačuje růst řas a sinic.

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page