top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Rozmanitý svět tykví

Společně s kukuřicí a bramborami se do našich končin dostaly původem americké plodiny, které dnes tvoří téměř neodmyslitelnou součást českých zahrádek. Dýně, cukety, patizón, baklažán,... které odrůdy jsou nejchutnější, brzy dozrávají nebo vydrží dlouho uskladněné?


S pěstováním tykví může začít i úplný začátečník. Semena dobře klíčí a sazenice můžete zasadit klidně na kompost, který není v úplně stinném koutu zahrady. Vznikne tak dokonalá symbióza. Kompost dodá rostlinám dostatek živin a šlahouny vyhnané na všechny strany s velkými listy zabrání zaplevelení kompostu.Cuketová mánie


Cukety jsou výbornými společníky pro rychlý zdravý letní oběd či večeři. Internetové kuchařky jsou plné zajímavých masitých i vegetariánských receptů, takže s cuketou si na své přijde opravdu každý. Pěstovat můžete cukety s protáhlými plody (skvěle odnožuje klasická tmavě zelené, žlutá a světlá cuketa, pruhované odrůda již méně) nebo vyzkoušejte cukety kulatého tvaru (nedorůstají takové hmotnosti, proto nehrozí uhnívání částí, které leží na vlhké půdě). I když tykve tvoří z velké části voda, příliš přemokřená půda jim nesvědčí.


Semínka klasických odrůd sežete od února běžně v každém větším supermarketu. Pro speciální odrůdy se vydejte raději do zahradnictví, hobby marketu nebo na specializovaný internetový obchod.
Dýňobraní


Velkoplodé tzv. halloweenské dýně se pěstují převážně pro okrasné účely. Z dýní, které dozrávají v druhé polovině léta je asi nejznámější typ Hokkaido. Chutově podobné, avšak s menším množstvím jadérek v poměru k dužině je máslová neboli muškátová dýně. Výborná je také její skladovatelnost - pokud správně odhadnete čas sklizně, vydrží vám na chladnějším místě klidně do další sezóny. V receptech často zmiňovaná je také špagetová dýně - její dužina opravdu připomíná špagety, avšak s mnohem nižší kalorickou hodnotou.


Vyzkoušejte některý z dýňových receptů.Patizón a baklažán


Okrajově se na českých zahrádkách pěstují také patizóny a lilky. Patizony jsou chutnou součástí nízkokalorického jídelníčku. Čarujte v kuchyni s talířovou tykví.


Lilek je typickou surovinou středomořské kuchyně. Pěstujte ho nejlépe vertikálně - vysaďte u plotu a postupně vyvazujte k opoře.24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page