top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Postřižiny dřevin v předjaří

Za oblevy je ideální čas vyrazit na zahradu s nůžkami, pilkou a nožem. Které stromy a keře prořezávat v tomto období?Pakliže ještě hrozí výkyvy teplot pod bod mrazu, určitě neprořezávejte peckoviny a ořešák, ty jsou na nízké teploty citlivé. Mezi odolnější dřeviny, kterým časný řez neuškodí, patří jabloně, hrušně, živé ploty a okrasné keře.


Ovocné stromy

U jádrovin seřezáváme staré, suché a poškozené větve, potom ty, které se přes sebe kříží a nakonec ty, které vytvářejí příliš hustou korunu. Dovnitř se pak nedostane dostatek světla a strom se oplodí pouze na okrajích. Na větvích, které neprošly včasnou úpravou se pak může tvořit velké množství plodů pod jejichž tíhou se mohou větve polámat.


Základní pravidlo zní: hlavní i postranní výhony krátíme v druhém roce po výsadbě o polovinu, ve třetím roce o třetinu, ve čtvrtém o čtvrtinu,...


Ale dejte pozor na specifické nároky různých odrůd. Například Rubín plodí převážně na dlouhých mladých výhonech, proto se řežou celé větve. Jiné odrůdy zase vyžadují více odnoží a krátkého plodonosného dřeva.


Řez provádějte šikmo dolů v přiměřené vzdálenosti nad pupenem či rozvětvením, které směřují z koruny směrem ven. Pokud je to na pilku, ránu začistěte nožem a ošetřete stromovým balzámem, aby se lépe zahojila a nedošlo k rozšíření houbových chorob.Okrasné keře a živý plot

Tavolníky, mochna křovitá a některé druhy hortenzie vyžadují hluboký řez, aby bohatě vykvetly. Hortenzie latnatá a hortenzie stromkovitá kvete na mladých výhonech, takže jí seříznutí prospěje. Ovšem taková hortenzie velkolistá tvoří květy na dvouletých výhonech, takže seřezáváme pouze staré a suché větve.


Předjarní řez je vhodný hlavně pro listnatý živý plot například z habrů (stříhat holé větve je praktičtější). Při stříhání dbejte na dodržení mírně zúženého tvaru do vrchu, aby se slunce dostalo i ke spodním větvím.


Stálezelené jehličnany (túje, cypřišky) je lepší krátit na konci léta či na podzim.

17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page