top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Podzimní sestřih živých plotů

Tvarování živých plotů a okrasných keřů můžete nechat až na březen. Jenže to už budete nejspíš řešit přípravu užitkové zahrady na novou sezónu. Proto si na keře udělejte čas v období vegetačního klidu (září/říjen), ještě než začne opravdu mrznout.Raně kvetoucí keře můžete sestřihnout i na konci léta. Patří mezi ně například trojpuk, pustoryl nebo weigelie. Letos odkvetlé výhony seřízněte až k bazálním silným výhonům. Zároveň keře zbavte všech odumřelých, suchých, napadených a poškozených větví. Po odkvětu sestříhejte taky levanduli a svatolinu cypřišovou, aby do příští sezóny zhoustly.Stříhání omlazuje


Tím, že keře pravidelně stříháte, docílíte požadovaného tvaru a velikosti. Zároveň tak dřeviny omladíte a rozkošatíte. Průklest provádějte také na takzvaných zvrhlých výhonech, které rostou rychle a mohlo by se stát, že začnou převládat. Takové výhony pak mohou mít odlišnou barvu nejen listů, ale i květů. Prostříhejte také přerůstající starší rostliny (asi třetinu nejsilnějších větví těsně u země).


Pár dobrých pravidel


Na konci léta je ideální čas na poslední sestřih živých plotů, neboť pozdější zásah by podpořil růst nových výhonů, které pak můžou poškodit první mrazíky. 


Dodržujte pravidlo širší základny oproti vršku. Proč? Jednak kvůli lepší přístupnosti světla do spodní části a pak kvůli vyšší odolnosti vůči povětrnostním podmínkám.


Živý plot vyžaduje sestřih jednou až třikrát - podle toho, jak rychle roste.


Keře kvetoucí a plodné můžete nechat růst volněji a zastřihovat, pakliže začínají přerůstat do výšky či do šířky.

Máte-li mladé keříky, s pravidelným střiháním začněte, jakmile dosáhnou požadované výšky. Necháte-li stromky roky bez péče, nemusejí při pozdějším větším sestřihu obrůst.


Jak postupovat?


Na začátek a konec plotu zapíchněte do země tyčku a mezi ně natáhněte ve stejné výšce od země provázek tam, kde chcete provést řez. Začněte s boky odspodu nahoru. Podle provázku pak sestřihněte vršek.PS: Podzimní sestřih je z hlediska bezpečnosti pro hnízdící ptáky lepší než jarní :).

58 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page