top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Objevte kouzlo klíčků

Zkraťte si čekání na jaro a zkuste si naklíčit semínka k přímé konzumaci. Zpestříte si tak jídelníček a doplníte vitamíny přírodní cestou!


Čerstvý krajíc chleba s máslem a řeřichou

Vitamínová bomba


Mladé rostlinky jsou přímo zásobárnu vitamínů, minerálů, bílkovin a enzymů. Co druh, to trochu jiné složení ale v zásadě jde o vitamín B a C, vápník, hořčík, železo, fosfor a různé druhy aminokyselin, které podporují imunitní systém a metabolizmus. Proto jsou klíčky a výhonky skvělým prostředkem jarního detoxu k načerpání nové energie!


Je libo mladou ředkvičku nebo hořčici?


Jaká semínka jsou vhodná k naklíčení? Téměř všechny druhy zeleniny lze konzumovat v naklíčeném stavu. Přesvědčte se ale, že vámi zakoupená semínka jsou vhodné k naklíčení. Musí být přímo určené ke klíčení anebo mají označení BIO (jíst klíčky z namořených semínek by nebylo dobré). Asijská kuchyně je známá především sójovými či mungo klíčky (což je druh menší fazole). Stejně tak si můžeme naklíčit i ostatní druhy luštěnin (čočku, fazole, hrášek, cizrnu).


Mungo fazole

Některá semínka je lepší konzumovat už jako výhonky, tzn. s prvními zelenými lístky). Mezi ty patří třeba nám známá řeřicha, hořčice, ředkvička, pískavice alias "řecké seno" nebo vojtěška zvaná alfalfa.


Dva způsoby pěstování


K tradičnímu způsobu pěstování klíčků patří klíčení na misce. To si každý pamatuje ze školních pokusů s čočkou. Jako podklad dobře poslouží plastový tácek s vatou či papírovou utěrkou. Pravidelně rozmístěte semínka, vydatně navlhčete (luštěniny před tím nechte klidně pár hodin zcela namočené ve vodě) a přesuňte na světlé místo pro zelenější lístky.


Druhým, modernějším způsobem pěstování klíčků je klíčení ve sklenici. Semínka nasypte v přiměřeném množství do zavařovací sklenice a zalijte do půlky vodou na cca 4 hodiny. Poté vodu slijte a semínka propláchněte. Tento proces opakujte 2x. Po třetí vodu slijte, sklenice položte na bok a přes hrdlo navlékněte papírovou utěrku nebo látkový kapesník. Zhruba po týdnu můžete sklízet ze sklenice rovnou na talíř :). Pokud zkoušíte sójové klíčky a chcete zajistit světlou barvu, jako stanici pro klíčení zvolte tmavší kout v bytě.


Některá semena potřebují k probuzení více tepla, a proto je pro ně vhodný okenní parapet blízko topení (pohanka, pískavice, čočka, slunečnice a pšenice).Výhonky jsou skvělým prostředkem jarního detoxu a načerpání nové energie!
132 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Opmerkingen


bottom of page