top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Květinová louka namísto angličáku?

Aktualizováno: 15. 4. 2021

Záplava barevných květů od bílé po temně fialovou obletovaná pestrobarevnými opylovači. Kus přirozeného ekosystému neskutečně oživí venkovskou i příměstskou zahradu a pomůže k záchraně hmyzích druhů.


Jak byste definovali dokonalou zahradu? Hustý, zářivě zelený trávník bez jediné pampelišky a krtičince, jasně ohraničené linie okrasné a užitné plochy, plot s přesně lícujícími plaňkami, zahradní trpaslíci číhající na každém rohu nebo umělecky vytvarované keře? Jistě, že každý má odlišnou představu o KRÁSNÉ ZAHRADĚ. Pokud alespoň trochu sledujete trendy, pak vám jistě neuniklo zakomponování lučního kvítí v části jinak nevyužívané plochy.

Dejte přírodě šanci


Následkem urbanizace (nahrazování užitných ploch městskou zástavbou) a používáním chemických postřiků na polích došlo k výraznému úbytku druhové pestrosti luk a celkové rozmanitosti přírodních společenstev. Některé rostliny tak dospěly až do fáze ohrožení. Proto je těžší dnes získat semínka lučních květin zdánlivě nejjednodušší cestou (sběrem a sušením květů). Na osetí tedy můžete použít připravené směsi - například Travní směs Kvetoucí louka přírodní řady NATURA obsahující přes 40 druhů vysokých trav, lučních květin a bylin - kostřavu červenou, ovčí a trsnatou, jílek vytrvalý, lipnici luční, bojínek luční, hrachor, jetel, řebříček, zvonky, kopretiny, vlčí mák, aj..

Z neudržovaného trávníku louka


Chcete-li se z krásné louky radovat už první sezónu, věnujte dostatek času a energie přípravě půdy. Zryjte ji, odstraňte drny a plevele, povrch urovnejte hráběmi a prknem. Dosejte směs semínek dle vašeho výběru a vydatně zalijte. První týdny dbejte na to, aby semínka nevyschla a pravidelně zavlažujte. Abyste se z pestrosti louky těšili i v příštím roce, musíte ji nechat samovolně vysemenit, tzn. nesekat v poslední fázi kvetení, ale až zcela po odkvětu.

V případě, že na krásnou louku nespěcháte, stačí trávu posekat, projet vertikutátorem, vykopat půdokryvné plevele a dosít :).

86 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page