top of page
  • Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Exotické královny pokojovek není pro začátečníky

Aktualizováno: 15. 1. 2019

Možná jen stačí vědět jak na ně. Vybrat správné místo, substrát, květináč a hnojivo ale hlavně nepřelévat! :)Jak pěstovat orchidej, exotickou královnu pokojových květin?

Orchideje jsou překrásné exotické rostliny, jejichž domovinou jsou deštné pralesy. Jak je možné, že je nyní můžeme pěstovat i v naší krajině? Šlechtitelé dokázali vypěstovat takové odrůdy, které přežijí i v našich klimatických podmínkách bez nutnosti skleníkového pěstování a složité péče. Přesto se však setkáváme s pěstitelským zklamáním v podobě hnědnutí listů nebo bez okvětí. Jak teda dosáhnout krásných a zdravých rostlin?


Základem je vhodný substrát

V přírodě roste většina druhů na větvích stromů a živiny přijímají vzdušnými kořeny. Orchideje proto nemůžeme zasadit do jakékoli univerzální „hlíny“. Vyžadují speciální propustný substrát hrubší struktury. Česká orchidejářská společnost doporučuje FLORIA Substrát pro orchideje, který obsahuje piniovou kůru, kokosová vlákna a chipsy. Levnější variantou je pak AGRO Substrát pro orchideje, který také splňuje nároky orchidejí, je hrubší struktury díky vláknité bílé rašelině, proto zajistí dostatečné provzdušnění. Kořenům svědčí nejen vzduch, ale i světlo, proto nezoufejte, pokud orchidej vyžene kořeny ven z květináče. Je dobré použít průhledné nebo poloprůhledné květináče.


Nepřelévat a nespálit

Nejčastější chybou pěstitele začátečníka je přehnaná péče v podobě častého zalévání. Orchideje nesnášejí trvale vlhkou zeminu, pak mají nedostatek kyslíku, kořeny uhnívají a rostlina odumírá. Stačí tedy, když si na orchidej vzpomenete 1x do týdne a mezitím necháte proschnout, případně zálivku vyměňte za složitější způsob - vodní lázeň a následné okapání. Samozřejmě zalévejte vždy odstátou nebo lépe dešťovou vodou. Orchideje potřebují hodně světla ale nikoli přímé sluneční paprsky, proto se jim nejlépe daří na parapetu východního či západního okna.


V posledním kroku - správná výživa

Aby vám orchidej krásně kvetla a měla zdravé listy, je třeba jí dodat potřebné živiny. Opět se doporučuje použít speciální hnojivo ať už v podobě zálivky - AGRO Kapalné hnojivo pro orchideje nebo postřikem - FLORIA Listová výživa pro orchideje. Aby byly vaše pokojové krásky ještě krásnější, zkuste jejich listy čas od času ošetřit FLORIA Vlhčeným ubrouskem s obsahem včelího vosku, který je očistí od vápenatých skvrn, vytvoří úžasný lesk a antistatický povlak proti usazování prachu, částečně vyživí a zvýší imunitu proti škůdcům.


Tak ať vám krásně kvetou a dělají radost!

15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page